TADİS

Türkçe Alternatif ve Destekleyici İletişim Sistemi (Tadis-Konuşma Asistanı): Otizm, serebral palsi, down sendromu, konuşma ve iletişim zorlukları yaşayan bireyler için geliştirilmiş, Türkçe alternatif bir iletişim sistemi ve konuşma asistanıdır. 

Tadis seslendirilmiş resimleri Türkçe dil kurallarına uygun olarak sıralayarak başkalarıyla iletişim kurmanızı sağlar. Programın içinde 1.500’den fazla seslendirilmiş resim bulunmaktadır. Ayrıca istediğiniz kadar cihazınızdaki resimleri ekleyebilir ya da program üzerinden fotoğraf çekerek de resim eklemesi yapabilirsiniz. Eklediğiniz tüm resimleri seslendirme özelliği sayesinde sesli hale getirebilirsiniz. Resimleri farklı kategorilerde toplayabilirsiniz, yeni kategoriler yaratabilirsiniz. 

Tadis’de farklı kullanıcılar için tanımlama yapabilirsiniz, böylece özellikle çok fazla sayıda kişiyle çalışan uzmanlar, çalıştığı her kişi için özel bir kullanıcı tanımlama olanağına sahip olurlar. Ayrıca her bir kullanıcının performansını ayrı ayrı ölçen bir performans değerlendirme sistemi de mevcuttur. 

Tadis, Türkçe gramer kurallarına göre hazırlandığı için kullanıcılara gramer açısından hata yapma olanağı vermez. Böylece kullanıcılar Türkçe cümle kurulumunu da edinmiş olurlar. Tadis’i kullanmak için internet bağlantısı veya mobil sözleşme gerekmez. Programı bir kez indirmeniz yeterlidir. Programı indirdikten sonra dilediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. 

Tadis’in etkililiği, kullanıcı deneyimleri ve kontrollü çalışmaları ile kanıtlanmıştır. İletişim problemleri yaşayan tüm kişiler Tadis’i kullanabilir. Özellikle aşağıda belirtilen gruplarda kullanımları etkilidir; 

Otizm Spektrum Bozukluğu (Otizm), Serebral Palsi, Asperger Bozukluğu, Down Sendromu, Zihinsel Gerilik, Afazi, Konuşma Apraksisi, Konuşma/Artikülasyon Bozuklukları, Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS). 

Tadis’i yukarda belirtilen gruplarla çalışan tüm uzmanlar (psikiyatristler, özel eğitim uzmanları, dil ve konuşma terapistleri, psikolojik danışmanlar, psikologlar, çocuk gelişimi uzmanları, fizyoterapistler) ve aileler kullanabilirler. 

Tadis’in Serebral Palsili ve Amyotrofik Lateral Sklerozlu (ALS) bireyler için özel tasarlanmış, ellerini hiç kullanmadan, sadece gözleriyle sistemi kontrol edebilecekleri göz takip cihazı da vardır. Bu cihaz sayesinde, ellerini kullanma zorluğu yaşayan bireyler, sadece gözlerini kullanarak Tadis’i kullanabilirler ve başkalarıyla iletişim kurabilirler. Göz takip cihazı için lütfen iletişim bilgilerinden bizimle iletişime geçiniz. 

Tadis programı Dr. Ertan Görgü danışmanlığında geniş bir ekibin işbirliği ile ilk olarak 2013 yılında geliştirilmiş, daha sonra yıllar içerisinde yürütülen çalışmalar ile güncellenerek devam etmiştir. 

Kurulum sorunları ve sorularınız için tadiskurumsal@gmail.com ya da 0535 395 6021 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz. 

“Konuşamamak, söyleyecek sözleri olmadığı anlamına gelmez”